לוחות הזמנים

4 באוקטובר עד ל-14 באוקטובר, 2020 (חול המועד סוכות)

* זוהי תוכנית הטיול של השנה שעברה. תוכנית הטיול המעודכנת תעלה לאתר בקרוב

תצוגת Google Maps של המקומות בהם נבקר

יום 1: מוסקבה

טיסת לילה של ארופלוט מתל אביב למוסקבה. נתחיל את הטיול בכיכר האדומה – כיכר השוק והגרדום, שהוקמה על-מנת לפנות טווח ירי לתותחי הקרמלין ושיכנה במהלך מאות שנים גם בתי-מרזח של העולם התחתון וגם את הגרדומים ללקוחות שלהם. במאה העשרים, הפכה הכיכר למקום מנוחתם האחרון של כמה מן הרשעים הגדולים בהיסטוריה – לנין, סטלין ואחדים מתלייניהם המפורסמים ביותר. לאחר מכן, נקיף את החומה ונכנס אל לב-ליבה של המדינה הרוסית – הקרמלין, משכנם של שליטי המדינה, שבו הם נולדו, הוכתרו, התגוררו ולפעמים גם נרצחו. נשוחח על חייהם ומותם ונבקר בקתדרלת ארכנגלסקי – מקום קבורתו של אחד השליטים הברוטליים בהיסטוריה – איוואן האיום. אחרי הפסקת הצהריים נצעד בשדרותיה המהודרות וברחובותיה היפהפיים של מוסקבה, ונדבר על אתרי הטרור הקומוניסטי החבויים ביניהם, וכך נגיע בטבעיות אל כיכר לוביאנקה, משכנה של הבולשת הסובייטית ויורשותיה הרוסיות. משם, נמשיך אל שכונת הפשע והרשע ההיסטורית והציורית של מוסקבה – חיטרובקה, ונדבר על העולם התחתון הרוסי שהתרכז שם בשנות הקיסרות. נסיים את הערב באחת המסעדות המשובחות ביותר בעיר הבירה הרוסית. לינה במוסקבה.

יום 2: מוסקבה

ביום השני לטיולנו במוסקבה נתמקד בגדול הרשעים של הספרות הרוסית – השטן של "האמן ומרגריטה", ונטייל במוסקבה של בולגקוב וגיבוריו, וזאת נעשה בלי להזניח את הקונטקסט המדמם שבו נכתבה יצירת המופת המדוברת – מוסקבה בימי הטרור הסטליניסטי הגדול. נפרד ממוסקבה כמו פמליית השטן של בולגקוב – נשקיף על העיר ממרפסת הגג של אחד ממלונות היוקרה, אגב לגימת משקאות והשתאות עמוקה לנוכח המזל הטוב שהביא אותנו לטיול המופלא הזה. ואז – נצא אל עיר הולדתו ונעוריו של מיכאיל בולגקוב – קייב היפהפייה והמסתורית. רכבת לילה לקייב.

יום 3: קייב


נסייר ברגל במרכז קייב. נבקר בערש הנצרות הפרבוסלאבית וליבה של ממלכת רוס הקייבית העתיקה, קתדרלת סופיה, במורד אנדרייבסקי הציורי, בעיר התחתית ובכיכר העצמאות. בדרכנו נלמד, בין השאר, מדוע קייב היא עירן של המכשפות, מקום כינוסם של יצורי המיתולוגיה הסלאבית העתיקה ומקום מושבו של הדרקון גוריניץ' האימתני ואיך כל זה קשור לסופר מיכאיל בולגקוב, אותו כבר פגשנו במוסקבה ולקווי העוצמה המיסטיים שחוצים את העיר. נדבר גם על עלילת הדם האחרונה באירופה ועל המהפכה שממש לאחרונה שינתה את העולם. לינה בקייב.

יום 4: קייב


נצא מהעיר אל השחזור השאפתני של קייב בימי הביניים. שם נשמע, בין השאר, על אולגה נסיכת קייב, שכנראה היוותה השראה לדמותה של סרסיי מ-"משחקי הכס", ונלמד על החיים ברוס הקייבית. נספר את סיפורם המורכב והמפתיע של הקוזאקים וגם נפגוש אותם. ולפני שנצליב איתם חרבות, נשמע מהם על תרבותם. בילוי ערב בקייב, ויציאה מאוחרת ברכבת לילה לכיוון הרי הקרפטים.

יום 5: קרפטים


בסביבות השעה 11:00 נגיע לירימצ׳ה אשר בהרי הקרפטים האוקראינים. נעלה להרים למאורתו של השודד והמורד האגדי, "רובין הוד" של הרי הקרפטים, אלכסיי דוברוש. נספר עליו, ונצלול לתוך כמה מההיבטים התרבותיים, הדתיים והפוליטיים שמאחורי הסיפורים החסידיים הישנים על הידידות האמיצה בין השודד האוקראיני הקשוח לעושה הניסים היהודי ומייסד החסידות, הבעל שם טוב. לינה בירימצ׳ה.

יום 6: קרפטים


את שעות הבוקר נקדיש לאתרים מעניינים בדרך מירימצ׳ה ללבוב. ללבוב נגיע בשעות אחר הצהרים המוקדמות. ערב חפשי ולינה בלבוב.

יום 7: לבוב


נסייר ברגל במרכז העיר היפיפייה, נשמע על התרבויות השונות שהשאירו בה חותם: פולנית,אוקראינית, רוסית, אוסטרו – הונגרית, ארמנית ויהודית. וגם, נלך לשכונה היהודית הישנה ונעקוב אחרי הסיפור הבלשי המרתק של המאבקים בתוך הקהילה היהודית באמצע המאה ה 19-, שהגיעו לשיאם ברציחתו של רב העיר ובתו הקטנה. בערב נחווה את התרבויות השונות דרך המטעמים שהשאירו אחריהן בסיור קולינרי. לינה בלבוב.

יום 8: לבוב – וורשה


נצא בבוקר מלבוב לכיוון הגבול הפולני. אחרי שנחצה את הגבול נבקר בעיר היפיפה הבנויה בסגנון איטלקי – זמושץ׳. נסייר בפיאצה המרכזית וברחובות הסמוכים. נלגום משהו באחד מבתי הקפה, וניסע הלאה לעבר העיר הגדולה לובלין. בלובלין נסייר בעיר העתיקה המשוחזרת והמשופצת, נעצור להפסקת צהריים ונצא מהעיר בואכה וורשה המעטירה. בערב, נצא לארוחת ערב חגיגית בסגנון פולני. לינה בוורשה.

יום 9: וורשה


לאחר ארוחת הבוקר, נצא לסיור בעקבות מורדים ומתנקשים בוורשה. נתחיל במטה הגסטפו הישן, ונשחזר את אחת הפעולות הנועזות ביותר של המחתרת הפולנית: ההתנקשות בחייו של מפקד הס"ס בוורשה. בפארק סמוך שמסתיר בתוכו סוד אפל, נדבר על שיטת הלוחמה הנאצית ועל הקלף האכזרי ביותר שהפעיל הס"ס. משם נמשיך לנסוע במסלול הקרבות, נעבור בגטו, ונראה את האנדרטה ליחידת העילית הפולנית שהצילה אסירים יהודים בפעולת קומנדו. לאחר ארוחת צהריים, נסייר ברחובות העיר העתיקה המשוחזרת, אחת מזירות הלוחמה העיקריות של המרד. כשנלך בסימטאות, נראה מה האבנים יכולות לספר לנו, נכיר את "מיני המייבבת" ונצעד בעקבותיו של יאן מזורקייביץ', לוחם הקומנדו הפולני הגדול מכולם. לינה בוורשה.

יום 10: וורשה – האגמים המאזוריים


לאחר ארוחת הבוקר, נצא בוורשה במיניבוס לעבר האגמים המאזוריים בצפון מזרח פולין, ונשים את פעמינו לכפר גיירלוז'. שם נסייר במאורת הזאבים, המטה של אדולף היטלר וראשי צבאו מיוני 1941 ועד נובמבר 1944. "מאורה בלתי חדירה מבטון מזויין", כך כינו את המקום סוכני המודיעין הסובייטי, שנדהמו לגלות במעבה יער האשוחים מפקדה סודית שהורכבה מבונקרים מבוצרים, שדות מוקשים וקיני צלפים. נסייר בין חורבות הבונקרים הנאציים, נראה איך ואיפה אדולף היטלר חי במהלך מלחמת העולם השנייה ונכיר את תנועת ההתנגדות הגרמנית, שסוכניה צפו בו מהצללים במהלך עבודתו ותכננו להתנקש בחייו. נלך בעקבותיו של קולונל קלאוס פון שטאופנברג, מפקד הזרוע הצבאית של המחתרת, ונספר על ההתנקשות המפורסמת ב-20 ביולי 1944 במקום שבו התרחשה. ממאורת הזאבים, נמשיך לאחד האגמים המרהיבים באזור, וניכנס לבונקר נאצי ששרד בשלמותו. לבסוף, נספר לכם על תעלומה הנוגעת לאוצר נאצי שנטמן לפי השמועה במקום זה ממש. בערב, נערוך פיקניק סיום מפואר כדי לחגוג את הניצחון על היטלר וגרמניה הנאצית. לינה במלון עם נוף לאגם, באחד הכפרים הציוריים שבאזור.

יום 11: האגמים המאזוריים – גדנסק


ביום האחרון, לאחר ארוחת בוקר, ניסע מהאגמים המאזוריים לגדנסק. במידת האפשר, נסייר בבוקר בעיר העתיקה, ונטוס חזרה לישראל דרך וורשה.